POŠTOVNÉ ZDARMA pri nákupe nad 46€

Konopný proteín - 10 dôvodov, prečo ho používať.

konopný protein FATRA HEMP

Konopný proteín je vysoko kvalitný zdroj rastlinných bielkovín. Bielkoviny sú vo všeobecnosti nevyhnutné pre zdravý životný štýl. Proteínové prášky sú veľmi obľúbeným doplnkom stravy medzi športovcami ale aj tými, ktorí sa snažia zdravšie stravovať. Proteíny a proteínové prášky môžu byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Vedeli ste, že práve konopný proteín je považovaný za jeden z najlepších zdrojov kompletných rastlinných bielkovín?

O čom sa v článku dočítate?

Čo je to proteín?

Proteíny sú organické zlúčeniny nazývané polyamidy – základné prvky potrebné pre rast a obnovu štruktúry všetkých buniek organizmu.
Ďalej treba spomenúť, že proteíny pozostávajú z aminokyselín, ktoré sú štrukturálne príbuzné. Normálny proteín zvyčajne obsahuje až 300 alebo viac aminokyselín. Samotná štruktúra aminokyselín a molekúl určuje, akú úlohu zohrávajú proteíny v našom tele. V živočíšnych a rastlinných bielkovinách je zvyčajne asi 20 rôznych aminokyselín.

Proteínový cyklus

V našom tele neustále prebieha syntéza a uvoľnovanie proteínov. Po jedle sa bielkoviny počas trávenia rozkladajú na aminokyseliny, ktoré sa následne vstrebávajú do tela a pomáhajú v tele produkovať rôzne druhy bielkovín. Dostatočný denný príjem bielkovín a energie zabezpečuje hladký proteínový cyklus.

Prečo si vybrať konopný proteín?

Konope a konopné produkty sú považované za vysoko kvalitný vegánsky zdroj kompletných bielkovín. Kompletné bielkoviny sú tie, ktoré obsahujú všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie ľudského tela.
Sú to:
-histidín,
-izoleucín,
-leucín,
-lyzín,
-metionín,
-fenylalanín,
-treonín,
-tryptofán,
-valín.

Konopný proteín býva menej spracovaný ako iné proteíny a zvyčajne obsahuje asi 40% bielkovín, vlákninu a omega mastné kyseliny. Treba si však uvedomiť, že chuť aj kvalita proteínu, ako aj ďalších prospešných látok je vysoko závislá od toho, z akých odrôd konopy siatej sa vyrába a tiež aj kde a ako bola konopa pestovaná. Je jasné, že proteín od rôznych výrobcov bude chutiť inak, tiež bude mať aj iné kvalitatívne a výživové parametre. Preto je dôležité dávať si pozor na to, odkiaľ proteín pochádza.

konopný protein FATRA HEMP

Je ľahko stráviteľný

Vo všeobecnosti možno povedať, že bielkoviny živočíšneho pôvodu sú ľahšie stráviteľné ako tie rastlinné. Avšak treba dodať, že 91 – 98 % konopného proteínu je stráviteľných. Toto znamená, že naše telo dokáže využiť prakticky akúkoľvek aminokyselinu nachádzajúcu sa v konopnom proteíne, čo je kľúčové pre udržanie a zlepšenie funkčnosti nášho tela.
Vedci pripisujú stráviteľnosť konopných bielkovín predovšetkým EDESTÍNU. Ten je totiž najjedlejšia a ľahko stráviteľná forma proteínu.

Konopný proteín má vysoký podiel vlákniny

Strava s vysokým obsahom vlákniny môže prispieť k zlepšeniu hladiny cukru v krvi, lepšiemu tráveniu, udržaniu zdravia čriev atď. Odporúčaný denný príjem vlákniny pre ženy je 25 gramov a 38 gramov pre mužov.

S konopným proteínom môžeme „zabiť dve muchy jednou ranou“. Ten je totiž považovaný za vynikajúci zdroj bielkovín a dobrý zdroj vlákniny – obsahujú oveľa viac vlákniny ako akékoľvek iné rastlinné bielkoviny.

Stráviteľnosť konopných bielkovín je tak vysoká predovšetkým vďaka edestínu. Ten je totiž najjedlejšia a ľahko stráviteľná forma proteínu.

Omega mastné kyseliny

Naša bežná strava zvyčajne obsahuje veľmi nevyvážený pomer omega mastných kyselín. Konopný proteínový prášok však má pre človeka ideálny pomer (3:1) omega mastných kyselín (omega 6 a omega 3). Preto má veľký význam pre naše celkové zdravie ako aj zdravie kardiovaskulárneho systému.

Obsahuje mnoho minerálov a antioxidantov

Konopný protein obsahujú zlúčeniny nazývané lignanamidy, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti a pomáhajú chrániť naše telo. Obsahujú tiež množstvo minerálov – anorganických látok, dôležitých pre harmonické fungovanie organizmu.

Meď – rozhodujúca pre vývoj mozgu a medzibunkovú komunikáciu, metabolizmus železa a zásobovanie kyslíkom

Zinok – stimuluje imunitný systém, napomáha metabolizmu bielkovín, tukov a sacharidov a urýchľuje hojenie rán

Fosfor – podporuje vývoj kostí, rast a regeneráciu tkanív a rovnováhu bunkových tekutín

Vápnik – zodpovedný za vývoj kostí a normálnu činnosť srdca, udržiava zdravý krvný tlak a zabraňuje tvorbe zrazenín

Draslík – podporuje zdravie srdca a telesnú rovnováhu

Horčík – aktivuje vitamíny skupiny B, mineralizuje kosti a podporuje vstrebávanie draslíka a vápnika

Mangán – zabezpečuje správne fungovanie mozgu a podieľa sa na tvorbe kostí, tkanív a reprodukčných hormónov

Železo – kľúčové pre tvorbu aminokyselín, hormónov, buniek, neurotransmiterov

Prečo zaradiť konopný proteín do každodenného jedálnička?

Bielkoviny, vláknina, esenciálne mastné kyseliny, minerály a antioxidanty a ešte k tomu ľahká stráviteľnosť. To je konopný proteín s mnohými priaznivými účinkami.

10 dôvodov, prečo si ho zamilovať:

  1. Posilnenie imunitného systému – globulárne bielkoviny (edestín a albumín) sú neoddeliteľnou súčasťou enzýmov, protilátok, hormónov, fibrinogénu (proteín zahusťujúci krv) a nachádzajú sa aj v krvnej plazme.
  2. Viac energie – esenciálne mastné kyseliny produkujú dvakrát viac energie ako sacharidy a pomalšie rozkladajú bielkoviny, čo znamená, že energia sa uvoľňuje pomalšie.
  3. Protizápalové vlastnosti – GLA alebo kyselina gama-linolénová, je esenciálna mastná kyselina, ktorá nám spolu s ďalšími živinami konopných bielkovín pomáha zmierniť zápal.
  4. Zlepšenie trávenia – prevažná väčšina bielkovín obsahuje laktózu, či už živočíšnu alebo rastlinnú. Vďaka vysokému podielu vlákniny v konopnom proteíne má konopný proteínový prášok priaznivý vplyv na trávenie. Pokiaľ máte napríklad intoleranciu na laktózu, konopný proteín môže byť skvelou rastlinnou voľbou na doplnenie bielkovín.
  5. Zlepšenie regenerácie svalov – každý vie, že regenerácia svalov je po športe alebo akejkoľvek inej fyzickej záťaži nevyhnutná. Proteínové prášky sú zvyčajne prvým rozhodnutím mnohých športovcov. Predsalen, bielkoviny sú kľúčové pre „budovanie“ svalovej hmoty. Keďže konopné proteíny sú kompletné proteíny (obsahujú všetkých 9 esenciálnych aminokyselín) a sú nealergické, sú viac než len dobrou náhradou bežných proteínových práškov a sú skvelé aj pre ľudí trpiacich rôznymi potravinovými alergiami.
  6. Podpora zdravého fungovania srdca – srdcové choroby sú dnes veľmi časté. Keď sa spojí arginín (antioxidant), vláknina a mastné kyseliny, získame prepojenie živín, ktoré môžu pomôcť so znížením rizika srdcových chorôb.
  7. Zvýšenie svalovej hmoty – BCAA sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré sa metabolizujú v kostrovom svale a spolu s albumínom a edestínom zabraňujú „strate“ svalov a pri pravidelnom cvičení pomáhajú rýchlejšiemu nárastu svalovej hmoty.
  8. Zníženie hladu – potraviny s nízkym obsahom vlákniny nám môžu poskytnúť pocit sýtosti, ale len na krátky čas. Konopný proteín bohatý na vlákninu a práve preto sa pocit sýtosti výrazne predlžuje.
  9. Zlepšenie metabolizmu – Optimálny príjem bielkovín je kľúčový pre chudnutie a zlepšenie metabolizmu, čo tiež prispieva k rýchlejšiemu úbytku tuku a tvorbe svalovej hmoty.
  10. Regulácia hladiny cholesterolu – pomocou esenciálnych mastných kyselín sa v našom tele znižuje hladina nezdravých tukov a znižuje sa aj tvorba cholesterolových plakov v tepnách.

Konopný proteín je zaslúžene kompletný proteín plný antioxidantov, minerálov, vlákniny, esenciálnych mastných kyselín a samozrejme bielkovín. Obsah bielkovín sa vám na prvý pohľad môže zdať nižší, nenechajte sa tým avšak zaskočiť. Práve vyváženosť a vysoký obsah ostatných prospešných zložiek je to, kvôli čomu by ste mali siahnuť po tomto zdravom a chutnom rastlinnom proteíne.

F TR HEMP

Váš

FATRA HEMP

Nákupný košík

10% ZĽAVA

Privítajte jar s 10% zľavou a naštartujte imunitu s prémiovými konopnými produktami

kód: JAR10

*neplatí na zľavnené produkty a zvýhodnené balíčky.